Tegan Nox Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Tegan Nox |
|---|---|
| Date of Birth | November 15, 1994 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $8 M |
Tegan Nox is determined to make her star shine brighter than ever in NXT. Nox is a fighter, looking to prove she's The Girl with the Shiniest Wizard. She's had to battle through multiple setbacks along the way. Originally slated to compete in the inaugural Mae Young Classic in 2017, Nox missedthe tournament with a torn right ACL. After 10 months on the shelf, the Welsh Superstar returned for the 2018 tournament, making it to the quarterfinals, where acatastrophic diveresulted in a devastating injury to Noxs left leg torn menisci,MCL, LCL and ACL. You might be interested to know more about Tegan Nox. So, in this article, we discussed all information about Tegan Nox's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Tegan Nox.
Table of Contents (Quick Links)
Tegan Nox Biography
Do you wanna know Tegan Nox's full Biodata? Tegan Nox also known as Steffanie Rhiannon Newell, Nixon Newell , Steffanie Newell, Tegan Nox is a Wrestler. She was born in Welsh Valleys on November 15, 1994. She is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tegan Nox |
|---|---|
| Nickname | Steffanie Rhiannon Newell, Nixon Newell , Steffanie Newell, Tegan Nox |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 15-Nov-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Welsh Valleys |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.68 m |
| Weight | 64 KG |
| Profession | Wrestler |
Tegan Nox Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tegan Nox? What is the income source of Tegan Nox? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tegan Nox?As of 2024, the current net worth of Tegan Nox is $8 M.
Tegan Nox Age, and Birthday Info 2024
Tegan Nox's Birthday Countdown
Tegan Nox's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tegan Nox? In this section, we will talk about Tegan Nox's age, and birthday-related info. Tegan Nox's actual age is 29, and birthday is on 15-Nov-1994. When is Tegan Nox's next birthday? The next birthday of Tegan Nox is on 15 November, 2024.
| Birthday | 15-Nov-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Scorpio |
| Next Birthday | 15 November, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Welsh Valleys |
| Country of Birth | United States |
Tegan Nox's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tegan Nox? The physical condition of Tegan Nox is good. How tall is Tegan Nox? Want to know Tegan Nox's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.68 m., and weight is 64.
- Tegan Nox's Height: 1.68 m.
- Tegan Nox's Weight: 64 Kilograms
In the below table, you will find the height of Tegan Nox in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'6" |
|---|---|
| In Meters: 1.68 m. | |
| Weight | In Pound: 141.12 lbs |
| In KG: 64 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tegan Nox Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tegan Nox is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Tegan Nox? In this section, we will talk about Tegan Nox's personal life, life story. As you are curious to know about Tegan Nox. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Tegan Nox Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tegan Nox? In this table, we added the education information of Tegan Nox. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tegan Nox. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tegan Nox
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tegan Nox.
- What is the Net Worth of Tegan Nox?
The Net Worth of Tegan Nox is $8 M.
- What is the Height of Tegan Nox?
The height of Tegan Nox is 1.68.
- Where is the birthplace of Tegan Nox?
The birthplace of Tegan Nox is Welsh Valleys.
- What is the Date of Birth of Tegan Nox?
The birthday of Tegan Nox is on 15-Nov-1994.
- Is Tegan Nox Married?
The marital status of Tegan Nox is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Tegan Nox's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tegan Nox. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tegan Nox's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tegan Nox. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.