Pele Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Pele |
|---|---|
| Date of Birth | September 29, 1991 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $100M |
Pele is a Bissau-Guinean, Portuguese professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Defensive Midfield. Pele was born on 29-Sep-1991 in Agualva-Cacém. Want to more about him? In this article, we covered Pele's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Pele Biography
Do you wanna know Pele's full Biodata? Pele is a Footballer. He was born in Agualva-Cacém on September 29, 1991. He is 32 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Pele |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 29-Sep-1991 |
| Age in 2024 | 32 |
| Birth Place | Agualva-Cacém |
| Country | Guinea-Bissau |
| Nationality | Bissau-Guinean, Portuguese |
| Height | 1.82 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Pele Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Pele? What is the income source of Pele? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Pele?As of 2024, the current net worth of Pele is $100M.
Pele Age, and Birthday Info 2024
Pele's Birthday Countdown
Pele's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Pele? In this section, we will talk about Pele's age, and birthday-related info. Pele's actual age is 32, and birthday is on 29-Sep-1991. When is Pele's next birthday? The next birthday of Pele is on 29 September, 2024.
| Birthday | 29-Sep-1991 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 29 September, 2024 |
| Age in 2024 | 32 years |
| Place of Birth | Agualva-Cacém |
| Country of Birth | Guinea-Bissau |
Pele's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Pele? The physical condition of Pele is good. How tall is Pele? Want to know Pele's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.82 m., and weight is -.
- Pele's Height: 1.82 m.
- Pele's Weight: -
In the below table, you will find the height of Pele in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'12" |
|---|---|
| In Meters: 1.82 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Pele Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Pele is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Pele? In this section, we will talk about Pele's personal life, life story. As you are curious to know about Pele. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Pele Transfer Market Value
Now we are going to talk about Pele's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €1.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €8.00m |
Pele Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Pele:
- CF Belenenses (2006-2009)
- He plays on the Right foot as Midfield - Defensive Midfield.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Pele was €8.00m
| Player of | Guinea-Bissau Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Defensive Midfield |
Pele Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Pele? In this table, we added the education information of Pele. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Pele. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Pele
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Pele.
- What is the Net Worth of Pele?
The Net Worth of Pele is $100M.
- What is the Height of Pele?
The height of Pele is 1.82.
- Where is the birthplace of Pele?
The birthplace of Pele is Agualva-Cacém.
- What is the Date of Birth of Pele?
The birthday of Pele is on 29-Sep-1991.
- Is Pele Married?
The marital status of Pele is: Yet to be updated
- In which country does Pele play football?
Pele plays football in Guinea-Bissau.
- Is Pele left or right footed.
Pele is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Pele's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Pele. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Pele's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Pele. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.