Kenny Carr Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Kenny Carr |
|---|---|
| Date of Birth | August 15, 1955 |
| Profession | Basketball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Kenny Carr is a Basketball Player. He was born in Washington, D.C. on August 15, 1955. Want to more about him? In this article, we covered Kenny Carr's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Kenny Carr.
Table of Contents (Quick Links)
Kenny Carr Biography
Do you wanna know Kenny Carr's full Biodata? Kenny Carr is a Basketball Player. He was born in Washington, D.C. on August 15, 1955. He is 68 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Kenny Carr |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 15-Aug-1955 |
| Age in 2024 | 68 |
| Birth Place | Washington, D.C. |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 2.01 m |
| Weight | 99 KG |
| Profession | Basketball Player |
Kenny Carr Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Kenny Carr? What is the income source of Kenny Carr? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Kenny Carr?As of 2024, the current net worth of Kenny Carr is $1.5 Million.
Kenny Carr Age, and Birthday Info 2024
Kenny Carr's Birthday Countdown
Kenny Carr's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Kenny Carr? In this section, we will talk about Kenny Carr's age, and birthday-related info. Kenny Carr's actual age is 68, and birthday is on 15-Aug-1955. When is Kenny Carr's next birthday? The next birthday of Kenny Carr is on 15 August, 2024.
| Birthday | 15-Aug-1955 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 15 August, 2024 |
| Age in 2024 | 68 years |
| Place of Birth | Washington, D.C. |
| Country of Birth | United States |
Kenny Carr's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Kenny Carr? The physical condition of Kenny Carr is good. How tall is Kenny Carr? Want to know Kenny Carr's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.01 m., and weight is 99.
- Kenny Carr's Height: 2.01 m.
- Kenny Carr's Weight: 99 Kilograms
In the below table, you will find the height of Kenny Carr in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'7" |
|---|---|
| In Meters: 2.01 m. | |
| Weight | In Pound: 218.3 lbs |
| In KG: 99 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Kenny Carr Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Kenny Carr is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Kenny Carr? In this section, we will talk about Kenny Carr's personal life, life story. As you are curious to know about Kenny Carr. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Kenny Carr Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Kenny Carr? In this table, we added the education information of Kenny Carr. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Kenny Carr. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Kenny Carr
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Kenny Carr.
- What is the Net Worth of Kenny Carr?
The Net Worth of Kenny Carr is $1.5 Million.
- What is the Height of Kenny Carr?
The height of Kenny Carr is 2.01.
- Where is the birthplace of Kenny Carr?
The birthplace of Kenny Carr is Washington, D.C..
- What is the Date of Birth of Kenny Carr?
The birthday of Kenny Carr is on 15-Aug-1955.
- Is Kenny Carr Married?
The marital status of Kenny Carr is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Kenny Carr's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Kenny Carr. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Kenny Carr's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Kenny Carr. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.