Jeremy Sarmiento Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Jeremy Sarmiento |
|---|---|
| Date of Birth | June 16, 2002 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Jeremy Sarmiento is a Ecuadorian, English professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield. Jeremy Sarmiento was born on 16-Jun-2002 in Madrid. You might be interested to know more about Jeremy Sarmiento. So, in this article, we discussed all information about Jeremy Sarmiento's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Jeremy Sarmiento.
Table of Contents (Quick Links)
Jeremy Sarmiento Biography
Do you wanna know Jeremy Sarmiento's full Biodata? Jeremy Sarmiento is a Footballer. He was born in Madrid on June 16, 2002. He is 21 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jeremy Sarmiento |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Jeremy Leonel Sarmiento Morante |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Jun-2002 |
| Age in 2024 | 21 |
| Birth Place | Madrid |
| Country | Ecuador |
| Nationality | Ecuadorian, English |
| Height | 1.83 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Jeremy Sarmiento Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jeremy Sarmiento? What is the income source of Jeremy Sarmiento? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jeremy Sarmiento?As of 2024, the current net worth of Jeremy Sarmiento is $250K-$500K.
Jeremy Sarmiento Age, and Birthday Info 2024
Jeremy Sarmiento's Birthday Countdown
Jeremy Sarmiento's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jeremy Sarmiento? In this section, we will talk about Jeremy Sarmiento's age, and birthday-related info. Jeremy Sarmiento's actual age is 21, and birthday is on 16-Jun-2002. When is Jeremy Sarmiento's next birthday? The next birthday of Jeremy Sarmiento is on 16 June, 2024.
| Birthday | 16-Jun-2002 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 16 June, 2024 |
| Age in 2024 | 21 years |
| Place of Birth | Madrid |
| Country of Birth | Ecuador |
Jeremy Sarmiento's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jeremy Sarmiento? The physical condition of Jeremy Sarmiento is good. How tall is Jeremy Sarmiento? Want to know Jeremy Sarmiento's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is -.
- Jeremy Sarmiento's Height: 1.83 m.
- Jeremy Sarmiento's Weight: -
In the below table, you will find the height of Jeremy Sarmiento in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jeremy Sarmiento Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jeremy Sarmiento is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jeremy Sarmiento? In this section, we will talk about Jeremy Sarmiento's personal life, life story. As you are curious to know about Jeremy Sarmiento. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jeremy Sarmiento Transfer Market Value
Now we are going to talk about Jeremy Sarmiento's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €3.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €3.00m |
Jeremy Sarmiento Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Jeremy Sarmiento:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Jeremy Sarmiento was €3.00m
| Player of | Ecuador Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Jeremy Sarmiento Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jeremy Sarmiento? In this table, we added the education information of Jeremy Sarmiento. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jeremy Sarmiento. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jeremy Sarmiento
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jeremy Sarmiento.
- What is the Net Worth of Jeremy Sarmiento?
The Net Worth of Jeremy Sarmiento is $250K-$500K.
- What is the Height of Jeremy Sarmiento?
The height of Jeremy Sarmiento is 1.83.
- Where is the birthplace of Jeremy Sarmiento?
The birthplace of Jeremy Sarmiento is Madrid.
- What is the Date of Birth of Jeremy Sarmiento?
The birthday of Jeremy Sarmiento is on 16-Jun-2002.
- Is Jeremy Sarmiento Married?
The marital status of Jeremy Sarmiento is: Yet to be updated
- In which country does Jeremy Sarmiento play football?
Jeremy Sarmiento plays football in Ecuador.
- Is Jeremy Sarmiento left or right footed.
Jeremy Sarmiento is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Jeremy Sarmiento's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jeremy Sarmiento. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jeremy Sarmiento's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jeremy Sarmiento. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.