Jefferson Farfan Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Jefferson Farfan |
|---|---|
| Date of Birth | October 26, 1984 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $15M |
Jefferson Farfan is a Peruvian professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward. Jefferson Farfan was born on 26-Oct-1984 in Lima. You might be interested to know more about Jefferson Farfan. So, in this article, we discussed all information about Jefferson Farfan's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Jefferson Farfan Biography
Do you wanna know Jefferson Farfan's full Biodata? Jefferson Farfan is a Footballer. He was born in Lima on October 26, 1984. He is 39 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jefferson Farfan |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Jefferson Agustín Farfán Guadalupe |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 26-Oct-1984 |
| Age in 2024 | 39 |
| Birth Place | Lima |
| Country | Peru |
| Nationality | Peruvian |
| Height | 1.78 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Jefferson Farfan Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jefferson Farfan? What is the income source of Jefferson Farfan? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jefferson Farfan?As of 2024, the current net worth of Jefferson Farfan is $15M.
Jefferson Farfan Age, and Birthday Info 2024
Jefferson Farfan's Birthday Countdown
Jefferson Farfan's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jefferson Farfan? In this section, we will talk about Jefferson Farfan's age, and birthday-related info. Jefferson Farfan's actual age is 39, and birthday is on 26-Oct-1984. When is Jefferson Farfan's next birthday? The next birthday of Jefferson Farfan is on 26 October, 2024.
| Birthday | 26-Oct-1984 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Scorpio |
| Next Birthday | 26 October, 2024 |
| Age in 2024 | 39 years |
| Place of Birth | Lima |
| Country of Birth | Peru |
Jefferson Farfan's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jefferson Farfan? The physical condition of Jefferson Farfan is good. How tall is Jefferson Farfan? Want to know Jefferson Farfan's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is -.
- Jefferson Farfan's Height: 1.78 m.
- Jefferson Farfan's Weight: -
In the below table, you will find the height of Jefferson Farfan in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jefferson Farfan Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jefferson Farfan is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jefferson Farfan? In this section, we will talk about Jefferson Farfan's personal life, life story. As you are curious to know about Jefferson Farfan. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jefferson Farfan Transfer Market Value
Now we are going to talk about Jefferson Farfan's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €200Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €18.00m |
Jefferson Farfan Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Jefferson Farfan:
- Jefferson Farfán is the nephew of Luis Guadalupe.Jefferson Farfán is the nephew of Rafael Farfán (Retired).Jefferson Farfán is the nephew of Roberto Farfán (Retired).Jefferson Farfán is the cousin of Quembol Guadalupe (Orlando City Academy).
- He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Friday.
- The highest market value of Jefferson Farfan was €18.00m
| Player of | Peru Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Jefferson Farfan Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jefferson Farfan? In this table, we added the education information of Jefferson Farfan. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jefferson Farfan. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jefferson Farfan
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jefferson Farfan.
- What is the Net Worth of Jefferson Farfan?
The Net Worth of Jefferson Farfan is $15M.
- What is the Height of Jefferson Farfan?
The height of Jefferson Farfan is 1.78.
- Where is the birthplace of Jefferson Farfan?
The birthplace of Jefferson Farfan is Lima.
- What is the Date of Birth of Jefferson Farfan?
The birthday of Jefferson Farfan is on 26-Oct-1984.
- Is Jefferson Farfan Married?
The marital status of Jefferson Farfan is: Yet to be updated
- In which country does Jefferson Farfan play football?
Jefferson Farfan plays football in Peru.
- Is Jefferson Farfan left or right footed.
Jefferson Farfan is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Jefferson Farfan's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jefferson Farfan. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jefferson Farfan's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jefferson Farfan. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.