Gianluigi Buffon Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Gianluigi Buffon |
|---|---|
| Date of Birth | January 28, 1978 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $20M |
Gianluigi Buffon is a Italian professional football player. He plays on the Right foot as Goalkeeper. Gianluigi Buffon was born on 28-Jan-1978 in Carrara. Want to more about him? In this article, we covered Gianluigi Buffon's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Gianluigi Buffon Biography
Do you wanna know Gianluigi Buffon's full Biodata? Gianluigi Buffon is a Footballer. He was born in Carrara on January 28, 1978. He is 45 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Gianluigi Buffon |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 28-Jan-1978 |
| Age in 2024 | 45 |
| Birth Place | Carrara |
| Country | Italy |
| Nationality | Italian |
| Height | 1.92 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Gianluigi Buffon Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Gianluigi Buffon? What is the income source of Gianluigi Buffon? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Gianluigi Buffon?As of 2024, the current net worth of Gianluigi Buffon is $20M.
Gianluigi Buffon Age, and Birthday Info 2024
Gianluigi Buffon's Birthday Countdown
Gianluigi Buffon's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Gianluigi Buffon? In this section, we will talk about Gianluigi Buffon's age, and birthday-related info. Gianluigi Buffon's actual age is 45, and birthday is on 28-Jan-1978. When is Gianluigi Buffon's next birthday? The next birthday of Gianluigi Buffon is on 28 January, 2024.
| Birthday | 28-Jan-1978 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 28 January, 2024 |
| Age in 2024 | 45 years |
| Place of Birth | Carrara |
| Country of Birth | Italy |
Gianluigi Buffon's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Gianluigi Buffon? The physical condition of Gianluigi Buffon is good. How tall is Gianluigi Buffon? Want to know Gianluigi Buffon's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.92 m., and weight is -.
- Gianluigi Buffon's Height: 1.92 m.
- Gianluigi Buffon's Weight: -
In the below table, you will find the height of Gianluigi Buffon in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'4" |
|---|---|
| In Meters: 1.92 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Gianluigi Buffon Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Gianluigi Buffon is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Gianluigi Buffon? In this section, we will talk about Gianluigi Buffon's personal life, life story. As you are curious to know about Gianluigi Buffon. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Gianluigi Buffon Transfer Market Value
Now we are going to talk about Gianluigi Buffon's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €1.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €35.00m |
Gianluigi Buffon Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Gianluigi Buffon:
- USD Canaletto Sepor - La Spezia (1984–1986), A.S.D. Perticata calcio 1960 (1986–1990), A.S.D. Bonascola Calcio (1990–1991), FC Parma (1991–1994)
- He plays on the Right foot as Goalkeeper.
- He was born on Saturday.
- The highest market value of Gianluigi Buffon was €35.00m
| Player of | Italy Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Goalkeeper |
Gianluigi Buffon Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Gianluigi Buffon? In this table, we added the education information of Gianluigi Buffon. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Gianluigi Buffon. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Gianluigi Buffon
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Gianluigi Buffon.
- What is the Net Worth of Gianluigi Buffon?
The Net Worth of Gianluigi Buffon is $20M.
- What is the Height of Gianluigi Buffon?
The height of Gianluigi Buffon is 1.92.
- Where is the birthplace of Gianluigi Buffon?
The birthplace of Gianluigi Buffon is Carrara.
- What is the Date of Birth of Gianluigi Buffon?
The birthday of Gianluigi Buffon is on 28-Jan-1978.
- Is Gianluigi Buffon Married?
The marital status of Gianluigi Buffon is: Yet to be updated
- In which country does Gianluigi Buffon play football?
Gianluigi Buffon plays football in Italy.
- Is Gianluigi Buffon left or right footed.
Gianluigi Buffon is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Gianluigi Buffon's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Gianluigi Buffon. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Gianluigi Buffon's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Gianluigi Buffon. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.