Enzo Diaz Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Enzo Diaz |
|---|---|
| Date of Birth | December 07, 1995 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $100M |
Enzo Diaz is a Argentine professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Left-Back. Enzo Diaz was born on 7-Dec-1995 in Las Toscas. You might be interested to know more about Enzo Diaz. So, in this article, we discussed all information about Enzo Diaz's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Enzo Diaz.
Table of Contents (Quick Links)
Enzo Diaz Biography
Do you wanna know Enzo Diaz's full Biodata? Enzo Diaz is a Footballer. He was born in Las Toscas on December 07, 1995. He is 28 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Enzo Diaz |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Enzo Hernán Díaz |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 7-Dec-1995 |
| Age in 2024 | 28 |
| Birth Place | Las Toscas |
| Country | Argentina |
| Nationality | Argentine |
| Height | 1.75 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Enzo Diaz Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Enzo Diaz? What is the income source of Enzo Diaz? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Enzo Diaz?As of 2024, the current net worth of Enzo Diaz is $100M.
Enzo Diaz Age, and Birthday Info 2024
Enzo Diaz's Birthday Countdown
Enzo Diaz's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Enzo Diaz? In this section, we will talk about Enzo Diaz's age, and birthday-related info. Enzo Diaz's actual age is 28, and birthday is on 7-Dec-1995. When is Enzo Diaz's next birthday? The next birthday of Enzo Diaz is on 07 December, 2024.
| Birthday | 7-Dec-1995 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 07 December, 2024 |
| Age in 2024 | 28 years |
| Place of Birth | Las Toscas |
| Country of Birth | Argentina |
Enzo Diaz's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Enzo Diaz? The physical condition of Enzo Diaz is good. How tall is Enzo Diaz? Want to know Enzo Diaz's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is -.
- Enzo Diaz's Height: 1.75 m.
- Enzo Diaz's Weight: -
In the below table, you will find the height of Enzo Diaz in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Enzo Diaz Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Enzo Diaz is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Enzo Diaz? In this section, we will talk about Enzo Diaz's personal life, life story. As you are curious to know about Enzo Diaz. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Enzo Diaz Transfer Market Value
Now we are going to talk about Enzo Diaz's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €4.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €4.50m |
Enzo Diaz Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Enzo Diaz:
- He plays on the Left foot.
- He plays on the Left foot as Defender - Left-Back.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Enzo Diaz was €4.50m
| Player of | Argentina Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Left-Back |
Enzo Diaz Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Enzo Diaz? In this table, we added the education information of Enzo Diaz. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Enzo Diaz. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Enzo Diaz
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Enzo Diaz.
- What is the Net Worth of Enzo Diaz?
The Net Worth of Enzo Diaz is $100M.
- What is the Height of Enzo Diaz?
The height of Enzo Diaz is 1.75.
- Where is the birthplace of Enzo Diaz?
The birthplace of Enzo Diaz is Las Toscas.
- What is the Date of Birth of Enzo Diaz?
The birthday of Enzo Diaz is on 7-Dec-1995.
- Is Enzo Diaz Married?
The marital status of Enzo Diaz is: Yet to be updated
- In which country does Enzo Diaz play football?
Enzo Diaz plays football in Argentina.
- Is Enzo Diaz left or right footed.
Enzo Diaz is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Enzo Diaz's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Enzo Diaz. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Enzo Diaz's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Enzo Diaz. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.